Proces uruchomienia samochód z pomocą kabli składa się z kilku prostych etapów. Pamiętajmy jednak, by podczas każdej czynności zwracać należytą uwagę, żeby przewody nie stykały się ze sobą oraz by nie doszło do niekontrolowanego kontaktu z elementami samochodu. Uważajmy również na odwrotne podłączenie przewodów rozruchowych, co może doprowadzić do zwarcia i całkowitego zniszczenia akumulatora. Ponadto zadbajmy, by obydwa samochody miały zbliżone parametry techniczne oraz unikajmy wielokrotnego uruchamiania samochodu z przewodów, ponieważ możemy doprowadzić do uszkodzenia akumulatora – podczas odpalania samochodu w taki sposób, akumulator jest bowiem ładowany przez krótki czas, ale prądem o dużym natężeniu.
ETAPY URUCHAMIANIA SAMOCHODU Z KABLI:
- wyłącz zapłon w samochodach,
- połącz czerwony kabel z biegunem dodatnim (czerwony, +) sprawnego auta i z biegunem dodatnim drugiego auta,
- czarny kabel podłącz do masy lub do bieguna ujemnego (-) rozładowanego akumulatora a następnie do bieguna ujemnego sprawnego auta,
- uruchom sprawne auto, a następnie odpal samochód z rozładowanym akumulatorem,
- wyłącz auto dawcy prądu, a następnie odepnij przewody w odwrotnej kolejności,
- Nie wyłączaj samochodu, lecz jedź nim przez minimum 30 minut – ten czas w dużej mierze jest uzależniony od pojemności oraz stanu rozładowania akumulatora. Alternator potrzebuje około 15 minut jazdy, by uzupełnić w akumulatorze energię zużytą do samego odpalenia.
Pamiętaj, że pozostawienie odpalonego samochodu na postoju, nie ładuje efektywnie akumulatora. Miejmy na uwadze również fakt, że przy temperaturze 0°C pojemność akumulatora spada o 20%, a przy -10°C aż o 30%. Dodatkowo w czasie letnich upałów, kiedy wystawimy nasz samochód na działanie słońca, samo rozładowanie akumulatora wzrośnie kilkukrotnie.
Jednakże nie zawsze problem z odpaleniem jest powiązany z akumulatorem. Ponadto, kiedy samochód stoi przez dłuższy czas na mrozie, może dojść do wytrącenia się parafiny z ropy, co skutecznie unieruchomi auto. Kolejne problemy może sprawiać uszkodzony rozrusznik, pompa paliwa, świece lub przepalony bezpiecznik. Kiedy pojawią się takie usterki, wielokrotne nieskuteczne próby odpalenia samochodu rozładują nasz akumulator.