ZADZWOŃ
530 520 240

Rozładowany akumulator w lecie.

Dlaczego akumulator rozładowuje się w lato?

Każdy kierowca obawia się sytuacji, kiedy to nieoczekiwanie samochód ma problem z uruchomieniem się, z powodu braku prądu. Takie zdarzenia kojarzą nam się głównie z zimą, gdy wskutek mrozów gwałtownie spada pojemność baterii. Niestety, ale także podczas letnich upałów proces samo rozładowania gwałtownie przyspiesza.

Optymalna temperatura dla akumulatora samochodowego to 20° C. Każdy wzrost o 10° C powoduje dwukrotne zwiększenie samo rozładowania się baterii. Pod maską samochodu stojącego na słońcu temperatura jest zdecydowanie większa, aniżeli na zewnątrz. Przy 30° C w samochodzie wystawionym na słońce akumulator może nagrzać się nawet do 40°C a to przyspiesza czterokrotnie samo rozładowanie. Ten naturalny proces wpływa na  starzenie się akumulatora i nie należy traktować tego jako wadę produktu. Zalecane jest niewystawianie samochodu na bezpośrednie działanie słońca, aby zapobiec nagrzewaniu się maski samochodu. Podczas urlopu, kiedy rzadko korzystamy z naszego auta, starajmy się parkować w cieniu.

Dodatkowo podczas postoju, akumulator zasila wiele odbiorników prądu, które zamontowane są w samochodzie. Podtrzymanie pamięci komputera, radia i alarmu mogą znacząco zwiększyć rozładowanie. Kiedy pojawią się problemy z rozładowanym akumulatorem po krótkim postoju, pojedźmy do mechanika i poprośmy o sprawdzenie poboru prądu przy wyłączonym silniku.

Warto regularnie kontrolować napięcie akumulatora i nie dopuścić do jego spadku poniżej 12,6 V. Jeżeli pomiar pokaże 12,4 V lub mniej należy jak najszybciej naładować akumulator prostownikiem. Szczególnie podczas rzadkiego eksploatowania auta, dodatkowo z włączoną klimatyzacją nasz akumulator może być stale niedoładowany, co z kolei może doprowadzić do przykrej niespodzianki w najmniej oczekiwanym momencie. Zalecamy ładowanie akumulatora dwa razy w roku. Nie czekajmy z tą czynnością do skrajnego rozładowania.

Pamiętaj, aby przed wyjazdem na urlop obowiązkowo sprawdzić drugie źródło prądu, czyli alternator. Odpowiada on za ładowanie akumulatora oraz zasilanie odbiorników prądu podczas jazdy. Kolejny element wymagający kontroli to rozrusznik. Warto żeby był sprawny ponieważ pobiera on dużo prądu z akumulatora podczas uruchamiania samochodu.

Jeżeli Twój akumulator wymaga wymiany zadzwoń po Pogotowie Akumulatorowe. Działamy na terenie Warszawy - przywieziemy nowy akumulator i zamontujemy go w Twoim samochodzie.

Pogotowie Akumulatorowe w Warszawiekontakt@pogotowieakumulatorowe.waw.pl
Zadzwoń - 530 520 240
phone-handset