ZADZWOŃ
530 520 240

Jak dbać o akumulator. Skuteczne metody wydłużenia jego żywotności.

Jak dbać o akumulator - skuteczne metody wydłużenia jego żywotności.

Przeważnie w okresie zimowym zaczynamy mieć problemy z akumulatorem, kiedy nasz samochód nie chce odpalić na mrozie. Dodatkowo wysokie temperatury w lecie, także wpływają na znaczące przyspieszenie samo rozładowania i pogorszenie stanu technicznego naszego akumulatora. Jeżeli będziemy o niego dbać regularnie przez cały rok, zmaleje prawdopodobieństwo nieoczekiwanej awarii. Poniżej prezentujemy kilka zasad, które zdecydowanie pozytywnie wpłyną na jego prawidłowe funkcjonowanie.

Po pierwsze, dbajmy o czystość klem i przewodu masowego (czyszczenie drobnym papierem ściernym). Przetarcie obudowy akumulatora ścierką antystatyczną zapobiega wyładowaniom elektrycznym. Sprawdzajmy też,  czy klemy są dobrze dokręcone, a akumulator prawidłowo osadzony w miejscu. Jeżeli akumulator jest obsługowy, sprawdzajmy poziom elektrolitu i w przypadku jego niedoboru uzupełniajmy go poprzez dolanie tylko i wyłącznie wody destylowanej. (5-10mm ponad górna powierzchnią płyt)

Zalecamy także okresowe sprawdzanie napięcia ładowania. Sprawdzając nasz alternator, poprośmy mechanika dodatkowo o  kontrole poboru prądu. Podczas postoju na wyłączonym silniku cały czas pobierany jest prąd do podtrzymania pamięci komputera, alarmu czy radia. W przypadku pojawienia się usterki, pobór wzrasta co prowadzi do szybkiego rozładowania akumulatora.

W przypadku krótkich tras, powinniśmy raz na jakiś czas ładować akumulator prostownikiem do pełna. Zaleca się, aby podróż samochodem trwała 20-30 minut ze średnią prędkością 60km/h. W okresie zimowym oraz letnim ten czas może być jednak niewystarczający ze względu na zwiększony pobór urządzeń elektrycznych – ogrzewane fotele, podgrzewana szyba, klimatyzacja itp.

Nie lekceważmy zapalonej kontrolki ładowania (czerwony akumulator) i w przypadku jej zaświecenia, jak najszybciej pojedźmy do mechanika. Jeżeli akumulator przez dłuższy czas pozostaje w stanie rozładowania, dochodzi do opadu masy czynnej i trwałego uszkodzenia, które nie obejmuje gwarancja.

Kontrolujmy napięcie akumulatora. Prawidłowe to 12,6 V, ale kiedy spadnie do 12,4 V jest to sygnał że nasz akumulator jest rozładowany i należy go jak najszybciej podłączyć do prostownika. Specjaliści doradzają, aby wykonywać ładowanie akumulatora dwa razy w roku.  Zadzwoń po Pogotowie Akumulatorowe Warszawa, a my zrobimy to za Ciebie.

Pogotowie Akumulatorowe w Warszawiekontakt@pogotowieakumulatorowe.waw.pl
Zadzwoń - 530 520 240
phone-handset