ZADZWOŃ
530 520 240

Ładowanie akumulatora - jak zrobić to prawidłowo?

Ładowanie akumulatora - jak zrobić to prawidłowo?

Coraz niższe temperatury na zewnątrz przypominają o tym, że nieuchronnie zbliża się zima, czyli najtrudniejszy czas dla samochodu. Mroźne noce i poranki sprawiają, że spada wydajność akumulatora i auto odmawia współpracy. Kiedy na dodatek użytkujemy pojazd na krótkich trasach, to ryzyko porannej awarii wzrasta, ponieważ bateria nie zdąży się całkowicie naładować podczas jazdy. Z tego artykułu dowiesz się jak prawidłowo naładować akumulator, jak podłączyć prostownik  oraz jak podpiąć kable rozruchowe.

 

Dlaczego akumulator się rozładowuje?

Bilans energetyczny w sprawnym samochodzie powinien być stały, to znaczy, że alternator musi produkować taką ilość prądu, jaką potrzebują urządzenia elektryczne w samochodzie. Często jednak zdarza się, że zapotrzebowanie na energię wzrasta, a alternator podczas jazdy na krótkich odcinkach nie zdąży wystarczająco doładować akumulatora. Nie bez znaczenia dla wydajności akumulatora jest też temperatura powietrza. Samochodowa bateria pracuje optymalnie przy temperaturze około 20 stopni Celsjusza - niskie lub zbyt wysokie temperatury zaburzają poziom przepływu elektrolitu między elektrodami, co powoduje, że akumulator zaczyna się stopniowo rozładowywać. Przy 0 stopniach Celsjusza jego wydajność maleje o ok. 20%, natomiast przy mrozie -20 stopni spada już o połowę, Całkowite wyczerpanie może również nastąpić z winy użytkownika, na przykład w sytuacji kiedy zostawimy włączone światła na całą noc lub nie domkniemy drzwi.

 

Jaki prostownik wybrać do ładowania akumulatora?

Mówiąc najprościej prostownik to ładowarka do akumulatorów samochodowych, dzięki której możemy doładować akumulator prądem z gniazdka sieciowego. Odpowiednio dopasowany do parametrów akumulatora prostownik pozwala na efektywne i przede wszystkim bezpieczne ładowanie. Obecnie na rynku są dostępne trzy rodzaje prostowników:

  • mikroprocesorowe (automatyczne) – pozwalają na ładowanie akumulatora bez  wyjmowania go z samochodu.  Po doładowaniu baterii do bezpiecznego poziomu utrzymują utrzymują akumulator na bezpiecznym poziomie i zabezpieczają go przed kompletnym rozładowaniem. Prostownik samochodowy automatycznie wznowi ładowanie akumulatora  w sytuacji gdy dojdzie do jakiegoś spadku napięcia
  • impulsowe – lekkie i kompaktowe urządzenia, które zapewniają wysoką moc ładowania. Na bieżąco sprawdzają napięcie ładowania, dzięki czemu nie ma ryzyka przeładowania akumulatora.
  • transformatorowe (standardowe) – pozbawione elektroniki i wszystkich zabezpieczeń proste urządzenia, które charakteryzują się niską ceną i prostą budową. Nie badają stopnia naładowania i wymagają nadzoru nad procesem ładowania.

 

Jak odłączyć akumulator

Przy ładowaniu akumulatora musimy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, ponieważ w tym procesie wytwarza się wodór, który jest gazem łatwopalnym i bardzo wybuchowym. Z tego względu należy unikać źródeł ognia w postaci na przykład zapalonego papierosa. Ponadto w akumulatorze znajduje się elektrolit składający się między innymi z kwasu siarkowego, dlatego warto założyć rękawice ochronne i gogle.

Zalecane jest, aby do ładowania akumulatora wyjąć go z auta i całą czynność przeprowadzać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Po podniesieniu maski w pierwszej kolejności odpinamy przy pomocy klucza klemę ujemną – zacisk w kolorze czarnym lub niebieskim. Następnie odpinamy klemę dodatnią czyli czerwoną i odkręcamy mocowania akumulatora. Wyciągając akumulator z samochodu musimy być przygotowani na to, że bateria samochodowa może ważyć nawet do 20 kg.

 

Jak podłączyć prostownik?

Podłączając akumulator do prostownika musimy pamiętać o tym, że napięcie wyjściowe ładowarki musi być równe napięci baterii, czyli 12V. Warto zaopatrzyć się w taki prostownik, który pod koniec ładowania podaje napięcie 15,5V, ponieważ taka wartość pozwala na całkowite naładowanie baterii co wydłuża zdecydowanie jej żywotność.

Podłączanie rozpoczynamy od bieguna dodatniego, to znaczy czerwony zacisk prostownika przypinamy do bieguna plusowego w akumulatorze. Następnie podłączamy niebieski lub czarny krokodylek do bieguna plusowego i na samym końcu podłączamy źródło zasilania.

 

Jak długo ładować  akumulator?

Ładowanie akumulatora powinno trwać od 10 do 12 godzin – to optymalny czas, który pozwoli na naładowanie baterii do pełna. W sytuacjach awaryjnych, kiedy liczy się każda minuta, możemy podłączyć akumulator do prostownika na około kwadrans, aby doładować ilość prądu niezbędną do uruchomienia samochodu. Należy jednak pamiętać, żeby jak najszybciej przeprowadzić pełny cykl ładowania, ponieważ w przeciwnym razie akumulator może ponownie się rozładować w bardzo krótkim czasie.

Po naładowaniu akumulatora instalujemy go w samochodzie rozpoczynając od podpięcia klemy dodatniej a następnie podłączamy klemę minusową i uruchomiamy samochód.

 

Jak doładować akumulator przy pomocy kabli rozruchowych?

Kable rozruchowe są przydatne w sytuacji kiedy potrzebujemy szybko odpalić samochód z rozładowanym akumulatorem lub kiedy jesteśmy poza domem. Przy ich pomocy możemy podłączyć się do akumulatora innego auta, żeby „pożyczyć” prąd niezbędny do uruchomienia naszego pojazdu. W tym celu oba samochody powinny stać możliwie jak najbliżej siebie – przy zgaszonych silnikach odkrywamy klemy w obu akumulatorach i łączymy przy pomocy kabli plus z plusem oraz minus z minusem. Odpalamy silnik w sprawnym samochodzie i czekamy 10 do 15 minut, aż doładuje się rozładowana bateria. Kiedy uda się odpalić drugie auto, odłączamy kable.

Pogotowie Akumulatorowe w Warszawiekontakt@pogotowieakumulatorowe.waw.pl
Zadzwoń - 530 520 240
phone-handset