ZADZWOŃ
530 520 240

Jaki akumulator kupić?

Jaki akumulator kupić?

Kupując nowy akumulator warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Zapewni nam to bezproblemowy montaż i długą eksploatacje.

W pierwszej kolejności sprawdźmy, jakie parametry i wymiary są zalecane przez producenta. Nasz akumulator nie powinien daleko od nich odbiegać. Następnie dobierzmy taki  rodzaj akumulatora jaki jest rekomendowany do naszego modelu auta przez producenta.

Główne typy akumulatorów samochodowych:

  • Kwasowo-ołowiowe z płynnym elektrolitem. Najbardziej popularne i pasujące do większości pojazdów.
  • EFB – ‘’Enhanced Flooded Battery”- wzmocnione, bardziej wytrzymałe akumulatory kwasowo-ołowiowe. Zapewniają dwukrotnie dłuższą żywotność. Zalecane do pojazdów z systemem start-stop.
  • AGM- ‘’ Absorbed Glass Mat’’- posiadają szklane maty nasączone elektrolitem. Charakteryzują się trzykrotnie wyższą wydajnością. Zalecane do samochodów z systemem start-stop oraz wyposażonych w dużą liczbę odbiorników elektrycznych.

Szukając akumulatora, możemy wybierać pomiędzy obsługowymi i bezobsługowymi. Te pierwsze dają nam dostęp do komór kwasowych i możliwość kontroli oraz uzupełnienia poziomu elektrolitu. Jeśli posiadamy areometr, możemy sprawdzić gęstość elektrolitu. Kiedy akumulator jest naładowany, urządzenie powinno wskazywać 1,28g/cm³.

W przypadku gdy w samochodzie z systemem start-stop zamontujemy akumulator kwasowo-ołowiowy ulegnie on szybkiemu uszkodzeniu, nawet jeżeli wyłączymy system. Kiedy już dobierzemy typ akumulatora, sprawdźmy również jego pojemność (amperogodziny - Ah). Jeżeli jest zbyt duża, akumulator będzie stale niedoładowany. Natomiast za mała wpłynie niekorzystnie na eksploatacje podczas rozruchu.

Kolejny parametr to prąd rozruchowy (ampery - A). Samochody benzynowe potrzebują mniejszego, a samochody z silnikiem diesla większego prądu. Wymiary akumulatora to kolejna, bardzo istotna składowa. Nie każdy będzie pasować do naszego samochodu. Ważny jest również sposób montowania - stopka lub od góry, kształt, średnica biegunów - rozróżnia się dwie średnice, z których mniejsza często występuje w autach azjatyckich oraz zweryfikowanie czy potrzebujemy prawy, czy też lewy plus. Pozwoli nam to na szybką i bezproblemową wymianę akumulatora.

Przy błędnym wyborze akumulatora, nie będziemy w stanie prawidłowo go zamontować. Dlatego też uprzednio zalecana jest konsultacja z profesjonalnym sprzedawcą. Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie mobilnego pogotowia akumulatorowego, które szybko wymieni akumulator na terenie Warszawy i okolic.

 

Pogotowie Akumulatorowe w Warszawiekontakt@pogotowieakumulatorowe.waw.pl
Zadzwoń - 530 520 240
phone-handset